2024.04.29.

Bulgária – Napospart

Gyakorlati tanácsok

(kép)

A Fekete-tengeri bolgár partvidék az egyik legolcsóbban elérhető tengerpart, így rendkívül népszerű a magyarok körében.

Beutazás

Bulgária tagja az Európai Uniónak.

Fizetőeszköz

Bolgár leva. A friss árfolyamért kattints IDE. A legtöbb helyen egyébként elfogadják az Eurót is.

Sok helyen lehet bankkártyával fizetni, azonban a piacokon, kisebb vendéglátóhelyeken, taxikban és különféle tengerparti turisztikai attrakcióknál szükséges lehet a készpénz.

Hogy juthatsz ide?

Autóval baromi hosszú az út a bolgár tengerpartig, a határátkelésekkel együtt nyáron akár 13-15 óra is lehet az utazási idő Budapestről, emellett a szerb/román/bolgár utak nem a legjobb állapotúak és nem a legbiztonságosabbak. Mi nem ajánljuk az autós utazást, ennek ellenére magyarok ezrei indulnak autóval minden nyáron Bulgáriába.

A határátkelérsre várakozók sora főszezonban a szerb-bolgár határon.(kép)

Több utazási iroda is ajánl buszos utazásokat a bolgár tengerpartig, 16-18 órás menetidővel, azonban ezt az utazási formát tényleg csak az igazi mazochistáknak ajánljuk.

Az autónál és a busznál sokkal gyorsabb, kényelmesebb és legtöbbször olcsóbb megoldás a repülő. Burgaszba Budapestről a Wizz Air és a Ryanair járataival is el lehet jutni, Debrecenből a Wizz, Pozsonyból a Ryanair közlekedtet járatot Burgaszba, Bécsből pedig Burgasz és Várna is elérhető fapadosokkal. Repülőjegyet még a nyár közepére is lehet foglalni, sok esetben oda-vissza 20-30 ezer Ft alatt.

Hogyan közlekedj Bulgáriában?

Szerencsére a fontosabb tengerparti települések között jó és olcsó a tömegközlekedés, például a Burgaszi reptérről a naposparti szállodákhoz 8 levába kerül a buszjegy. Tömegközlekedés megtervezéséhez ajánljuk a Google útvonaltervezőt és a Rome2Rio oldalt.

Hol foglalj szállást?

A bolgár tengerparton általában egyforma, homokos partszakaszokat találsz. Érdemes a tengerhez minél közelebbi szálláshelyet választani, mivel a hátsóbb szállodasoroktól 10-15 percnyit is sétálni kell a tengerparthoz.

Mi az, amit ne hagyj ki?

  • Neszebár óvárosát mindenképp érdemes felkeresni.
  • Neszebárból Szozopolba több hajótársasággal is el lehet jutni. Jó program lehet egy borongósabb napra.
  • Napospart közelében található az Emine-fok, amely a Balkán-hegység legkeletibb pontja. Érdemes felkeresni bérelt buggyval vagy quaddal.
  • Sveti Vlas városát elhagyva találhattok egészen vadregényes strandokat.
  • Ha van valamilyen vízi attrakció, amelyet régóta szerettetek volna kipróbálni (pl. „banánozás„, vizi ejtőernyőzés, jet-ski bérlés, stb…), azt itt megtehetitek jóval olcsóbban, mint a nyugat-európai nyaralóhelyeken.

Mi az, amit kihagyhatsz?

  • Rossz minőségű, lehúzós bárok és éttermek sajnos szép számmal megtalálhatóak Naposparton, így érdemes rápillantani 1-1 hely esetén a Google-értékelésekre, mielőtt beülnétek!
  • A szállodasorokon kívüli városrészek általánosságban szemetesek és koszosak, így ne tervezz romantikus városi sétákat.
  • Júliusban és augusztusban igazi turista tömeg van a központi strandokon, érdemes egy kicsit távolabb menni a fürdőzéshez.
  • Mind a vízparton, mind esténként a zsúfolt utcákban előszeretettel „dolgoznak” a zsebtolvajok. A vadonatúj 400 ezres Iphone-od és a GoPro kamerád semmiképpen se hagyd őrizet nélkül a nyugágyon.
  • Több helyi utazási iroda is kínál nagyon hosszú egynapos buszos utazást Napospartól Isztambulba. Ennek sok értelme nincs, mivel Isztambul megtekintésére tényleg nem elég 6-8 óra.